Adet Söktürücü Yiyecekler ve Bitkiler Nelerdir ?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Adet gecikmesinden kurtulmak için rahim ve serviks bölgesini uyararak kanın gelmesini sağlayan adet söktürücü yiyecekler kullanırız.

Adet gecikmesi sebepleri, Adet neden gecikir?

Normal şartlarda hamile değil isek hamile kalmayı sağlayan döllenmiş bir yumurta yoksa adet kanamamız başlamalıdır.

Adet döngümüz sırasında vücudumuzdaki hormon dalgalanmaları yüzünden göğüslerde şişlikler, adet sancıları ve adet kanamasının başlamak üzere olduğunu anlatan belirtiler ortaya çıkar.

Adet döngüsünü hormonlarımız belirler, vücudumuzda ki ani değişikler kilo alma veya verme, aşırı stres, fazla kilolar, aşırı sporla zorlayan egzersizler bir sonraki adet kanamasının başlama zamanını etkileyebiliyor. Siz gecikme yüzünden strese yaptıkça adetinizde daha fazla gecikir bu yüzden paniğe kapılmadan sakince çözüm yollarını denemelisiniz.

Adet söktürücü ilaçlar ve adet söktürücü hap kullanımı

Doğum kontrol hapları ile hormonal kontraseptifler adet düzenimizi sağlamak, kontrol edebilmek ve adet kanamamızın erken gelmesi için kullanabileceğimiz zarasız adet söktürücü ilaç tiplerinden biridir.

adet söktürücü

Adet söktürücü bitkiler ve Adet söktürücü bitki çayları

Tarçın
Yapılan bir çok araştırmalarda tarçının adet kanamasını düzenlediği  ve adet gecikmesini engellediği gözlemlenmiştir.

Nar
Adetinizin başlamasına 10-15 gün kala günlük olarak tüketirseniz faydasını görebilirsiniz. Nar yiyemiyorsanız suyunuda içebilirsiniz günde 2 en fazla 3 su bardağı kadar içebilirsiniz.

Ardıç yada alıç meyvesi
Hemen kanamamızın gelmesi ve adetin başlaması  için adet söktürücü doğal yöntemler arasındaki diğer bir bitki ise ardıç meyvesidir.

Soğan Çayı
2 su bardağı şişe suyu (Çeşme suyu olmasın klorsuz olması gerekiyor) kaynatıyoruz.
1 adet orta boyutta yemeklik soğanın kabuğunu çıkararak 4 parçaya bölüyoruz. ve kaynayan suyun çine atıyoruz.
10 dakika kadar soğanlar içerisindeyken suyu kaynatmaya devam ediyoruz.
Daha sonra süzerek suyunu alıyoruz ve soğumaya bırakıyoruz ılık halde iken günde 2 kez sabah ve akşam tüketebilirsiniz.
Eğer çalışıyorsanız sabah işe gitmeden ve gece yatmadan önce içebilirsiniz.
Soğan çayı etkisini düzenli kullanım şartı ile yaklaşık 1 hafta içerisnde gösterecektir.

Ada Çayı 
Hızlı adet söktürücü çaylardan biridir.
2 su bardağı suyu kaynatarak ; 1 tutam adaçayı, 1 tutam kadar çoban pençesi, 1 tutam civan perçemi ile 1 tutamda aslan pençesini kaynar suyun içerisine atarak 5 dk kaynatıyoruz.
Soğumaya başlayınca içerisine şeker bal gibi bir tatlandıcı eklemeden ılık bir şekilde sabah ve akşam adet dönemimizden 3-4 gün önce içiyoruz. Adetiniz çok geç geliyorsa 1 hafta öncesine kadar Ada çayı karışımını içmeye başlayabilirsiniz.

adet söktürücü

Aloe vera
Bu mucizevi bitki bir çok faydasının yanında adet söktürücü özelliğide bulunmaktadır. Evlerinizde bir saksıda mutlaka yetiştirmeniz gerekli bir bitki cilt güzelliğinden tedavisine bir çok yanı vs gibi durumlarda kullanabilirsiniz.
Aleo vera bitkisinden bir sap kopararak ucundan kesin içerisinden çıkan jelimsi sıvıyı çıkararak 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırın, özellikle sabahları aç karnınıza ve en az 2-3 ay yiyebilirsiniz.

Maydonoz

Maydonozun adet gecikmesini önleyen en bilindik bitkilerdendir. Maydanoz aynı zamanda çok faydalı bir vitamin ve mineral deposudur.  Yüksek miktarda maydanoz tüketirseniz doğal adet söktürücü yöntemler arasındadır ve adetin erken gelmesi için etkilidir.

Maydonoz çayı yapımı
5 su bardağı dolusu suyu kaynatın ocaktan indirerek içerisine bir bağ maydonoz ekleyin, yarım saat kadar demlendikten sonra süzerek gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Adet söktürücü hareketler için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yazı Puanı
Yazıya puan verin
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Paylaş.

Yazar hakkında

Ege Sevdalısı Bakım ve estetik meraklısı

1 Yorum

Cevap Yaz