Dudak Kuruluğu Nasıl Geçer?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dudak kuruluğu nasıl geçer, daha çok kış aylarında görülen dudak kuruluğu genellikle vitamin eksikliğinden veya soğuk havalar ve rüzgarın etkisinden oluşur.

Dudaklarınızın sık sık kuruyor ve çatlıyor ise, öncelikle sıvı tüketiminizi artırın ve yazımızdaki bir kaç basit yöntemi deneyerek şikayetinizden kurtulabilirsiniz.

Dudak kuruluğu sebepleri nelerdir?

Vücudumuzdaki en  hassas ve ince bir deri yapısına sahip olan dudaklarımız, yüzümüzün kılcal damarların en bol miktarda olduğu kısmıdır. Bu kılcal damarlar sayesinde dudaklarımız beslenirler. Vücudumuzun diğer bölgelerini besleyen yağ bezlerinden dudaklarımızda bulunmadığı için dış ve iç etkenlerde ilk önce dudaklarımız etkilenirler ve dudaklarımızdaki bu etkilenme kuruluk ve çatlama gibi hemen kendini beli eder.

Kalitesiz rujlar, soğuktan sıcağa ani geçişler, ortamdaki nem eksikliği, vücut sıcaklığının artması (ateş), susuz kalmak, aşırı stres, bazı ilaçlar,  vücutta demir veya çinko eksikliği,  folik asit eksikliği, alerjik reaksiyonlar, dudakları ısırma ve sürekli ıslatma gibi alışkanlıklar, sigara tüketimide dudak kuruluğuna sebep verebilmektedir.

Dudak kuruluğu nasıl geçer

Dudak kuruluğu nasıl geçer?

Dudaklarımızda soğuk ve rüzgar etkili dış etkenlerden kaynaklanan bir kuruma var ise, basit krem ve dikkat ile geçecektir fakat bakım kremlerini denediniz tüm çabalarınıza rağmen geçmedi ise vücut içerisinden bir hastalığın etkisinden kaynaklanıyor olabilir.  Öncelikle vitamin testleri yaptırarak eksik vitaminlerimiz varsa saptanmalıdır. Aksi takdirde dudak kuruluğu ne yaparsanız yapın geçmeyecek, sürekli kendini tekrarlayacaktır.


Dudak kuruluğunda genellikle yalamak suretiyle ıslatmayı çözüm olarak görürüz fakat tükürüğümüzde bulunan sindirme kolaylaştırıcılar dudak çevremizde kızarıklıklara sebep olarak daha çok zarar verirler. Dudak kurumasında ilk yapılacak şey dudakların nemli kalmasını sağlamaktır.

Kuruyan dudak derisini diş fırçası ile hafifçe fırçalayarak dökerseniz dudaklarınız kendini daha çabuk yenileyecek aynı zamanda ruj kullanırken daha pürüzsüz bir görünüm kazanacaktır.

Dudak kuruluğunu önlemek için neler yapabiliriz?

Kış aylarında dudaklarınız soğuğa karşı hassassa öncelikle kış aylarında dışarı çıkmadan koruyucu krem ve boyun bağı kullanmamaya dikkat edin.
Yine kış aylarında evlerimizde ve iş yerlerimizde yanan kombi ve kaloriferler havadaki nemi yok ederek dudaklarımızın kurumasına sebep olabilirler, soğuk buhar makinası veya peteklerin üzerine koyabileceğiniz su yada nemli bez hem dudaklarınız hemde sağlığınız için faydalı olacaktır.

Sıcak günlerde ise  dudak balsamlarını kullanmadan dışarı çıkmamamaya çalışın.
Dudaklarımız ve sağlığımız içinde en gerekli sıvı olan suyu bol bol tüketmelisiniz. Vücuttaki sıvı kaybıda dudaklarda çatlama ve kurumalara sebep olabilir.

Sürekli kullanılan rujlarımızı alırken nemlendirici ve cilde faydalı maddeler içermesine dikkat etmeliyiz.

Dudak kuruluğuna iyi gelen doğal ürünler

Parfümsüz boya ve katkı maddesiz dudak kremlerinden mutlaka çantanızda taşıyın ve dudaklarınızın kuruduğu dönemlerde dışarı çıktığınızda mutlaka sürmeden çıkmayın.

Doğal bir karışım olan Bal ve vazelin en etkili ilaçtır.
Bir çay kaşığı vazelini ben mari usulü erittikten sonra bir çay kaşığı balla iyice karıştırıp  vazelin kutusu veya küçük temiz bir kutuda çantanızda taşıyabilirsiniz.


Hindistan cevizi yağı
Nemlendirici ve onarıcı özelliğe sahiptir. Çantanızda kış aylarında katı halde saklayabilirsiniz.

Zeytinyağı
E vitamini açısından oldukça zengin olduğundan dudaklarımızı besler ve tedavi eder.

Salatalık
Bünyesinde bol su barındırdığı için dudaklarımızı ve cildimizi nemlendirmede kullanabiliriz.

Tüm yöntemleri denediniz ve sonuç alamadıysanız. Dudak kuruluğunuz uzun süredir devam ediyorsa yada durmadan tekrarlıyorsa sabah aç karın ile dahiliye doktoruna gidip bir test yaptırmanız faydalı olacaktır.

Karın yağları sorununuz var ve doğal karışımlar kullanmaktan hoşlanıyorsanız Karın Yağlarını Eriten İçecekler yazımızı mutlaka okuyun

Yazı Puanı
Yazıya puan verin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Paylaş.

Yazar hakkında

Cevap Yaz