Elma Sirkesi Maskesi Yapımı ve Faydaları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Elma sirkesi maskesi cilde faydaları dışında,  Elma sirkesi bünyemizi güçlendirir, metobilizmazı hızlandırır. İç organlarımızı onararak yenilenmesinde de oldukça etkilidir.

Elma sirkesi içeriğinde; C vitamini yoğunluğu, potasyum, kalsiyum ve sodyum bol miktarda bulunur.
Elma sirkesinin faydaları nelerdir konusunda ilk olarak, kanı inceltme özelliğinden bahsedebiliriz. Ayrıca eski çağlardan bu yana ateşi düşürmede etkin olarak kullanılır.

Elma Sirkesi Hangi Tedavilerde Kullanılır ?

Sadece hastalıklarda değil her zaman kullanılarak, hastalıkların önlenmesinde ve bedenin sağlıkla ışıldamasına katkı sağlayan değerli bir besin özüdür. Metabolizmayı hızlandırır ve bünyeyi kuvvetlendirir. Doğal antibiyotik özelliği bulunur. İç sistemlerin tamamında etkilidir ve organların daha ideal çalışmasını sağlarken aynı zamanda temizlenmelerini sağlar.

Elma sirkesi maskesi

Elma sirkesi faydaları

Elma sirkesinin faydaları cilde yenilik, hücre tazelenmesi, cilt sorunlarının giderilmesi gibi katkılar sağlar. Ayrıca sinir sistemine iyi gelmekte ve enerjik bir form kazandırmaktadır.

Elma Sirkesinin İç Organlara Faydaları

Elma sirkesi, asidik yapısı ve elmanın içerdiği değerli vitamin- mineraller ile iyileştirici etkisini artırır. Dolayısıyla üzüm sirkesinden daha çok tedavi amaçlı kullanılır. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

• İçerdiği C vitamini ile vücut direncini artırır.
• Suda çözülen petkin lifler içerdiği için sindirim sistemine faydalıdır.
• Mide hastalıkları, gastrit, hazımsızlık, bağırsak sorunları, kabızlık ve ishalde iyileştirici özelliği bulunur.
• Tembel bağırsak sistemlerini çalıştırmada etkilidir.
• Solunum yollarına iyi gelir, sinüzitin tedavisinde kullanılır.
• Elma sirkesinin faydaları saça canlılık, onarım, kırıkların giderilmesi, saç tellerinin çoğalması ve güçlenmesinde oldukça etkilidir.
• Hıçkırık giderir, ter kokusunun ve kötü vücut kokularını giderir.
• Gribal hastalıklar, soğuk algınlığı, nezle, öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Laktik asit birikimini önleyen ve bedenin tüm yorgunluğunu geçiren elma sirkesi, içeriğindeki amino asitler ve enzimler ile bedene enerji verir. Stresi, yorgunluğu yok eder.
Sivilce, akne ve cilt sorunlarının iyileştirilmesinde etkilidir. Ayrıca istenmeyen benlerin rengini açmada ve tamamen geçirmede kullanılır. Cilt gözeneklerinin sıkılaşmasına katkı sağlar.

Siviceli veya lekeli yüze elma sirkesi kullananlar kısa sürede faydasını göreceklerdir.Elma sirkesi maskesi

 

Elma sirkesi Maskeleri :

Karbonat elma sirkesi maskesi

Kullanılan malzemeler:
Karbonat
Elma sirkesi
Bal

Kullanımı:
1 tatlı kaşığı kadar elma sirkesi, 2 tatlı kaşığı civarı bal, 2 çay kaşığı karbonatı iyice karıştırın. Karışımınıza biraz su ilave edin.

Kullanılışı:
Maskenizi yüzünüze hafifçe masaj yaparak eşit şekilde uygulayın ve 5 veya 10 dk kadar  bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla durulayarak maskeyi temizleyin ve  yumuşak bir havlu ile kurulanın.

Kırışıklık Maskesi, Evde Yapabileceğiniz Doğal Maske Tarifleri

Elma sirkesi maskesi Suna Dumankaya tarifi

Elma sirkesi maskesi sivilce oluşumunu engellediği gibi cild lekelerinide temizler.

Malzemeler:
2 su bardağı su
3 yemek kaşığı elma sirkesi

elma sirkesi maskesi suna dumankaya
Malzemelerimiz cezveye koyarak kaynatalım, ocağı kapattıktan sonra yüzümüzü karışımdan çıkan buhara dikkatlice tutalım, Karışım tamamen soğuyup buhar bitene kadar uygulamaya devam edelim.

Karışım soğuduktan sonra 1 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 yemek kaşığı kadar su ilave ederek yüzünüzü temizleyin sivicelerin ve lekelerin azaldığını ve bittiğini göreceksiniz.

Elma sirkesi ve maden suyu maskesi

Malzemeler:
1 kahve fincanı maden suyu
1 kahve fincanı kadar elma sirkesi (Doğal olanları tercih edin)

Kullanımı:
Malzemeleri bir kapta karıştırarak. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez cildinizin sivilceli bölgesine pamuk yardımıyla sürerek 20-30 dakika kadar bekletin. Temizlemek için ılık su yarmıyla durulayın.

Elma sirkesi Maskesi

Malzemeler:
Elma sirkesi 2 tatlı kaşığı
Su 4 yemek kaşığı

Kullanımı:
malsemeleri bir kapta karıştırın 4-5 dakika kadar bekletin, yüzünüze sürmek için kullanıcağınız pamuğu içerisine batırarak içine kürü çekene kadar bekleyin pamuktaki fazla suyu sıktıktan sonra cildinizin sivilceli bölgesine hafifçe masaj yaparak sürün daha sonra yüzünüze ılık suyla yıkayarak temizleyin.

Sivilcelerden tamamen kurtulmak için hazırladığınız maskeyi günde 2 defa kullanın, elma sirkesi maskesi kullananlar hem aknelerden hemde cilt lekelerinden kurtulabilirler. Aynı zamanda elma sirkesi ile yüz beyazlatma yapılabilir.

Elma sirkesi yüzde ne kadar kalmalı ?

Maske cildinizde 5 dakikadan fazla kalmamalıdır.

 

Yazı Puanı
Yazıya puan verin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Paylaş.

Yazar hakkında

Ege Sevdalısı Bakım ve estetik meraklısı

Cevap Yaz