Genital Bölge Hijyen ve Bakımı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Genital bölge hijyen ve bakımı nın sağlanması, kadın sağlığı ve üreme sağlığının korunmasındaki en önemli basamaktır.

Genital bölge hijyen ve bakımı

Kadınlarda genital bölge cinsel ilişkilerle ve genital organların kalın bağırsağa yakın komşuluğu nedeniyle mikrobik etkenlere maruz kalmaktadır. Ayrıca adet döneminde kullanılan tamponlar, iç çamaşırlardaki kimyasal maddeler ve temizlik amacıyla kullanılan ürünler de genital bölgede hem tahrişlere neden olabilir hem de enfeksiyona zemin hazırlayabilir.

Kadın genital organlarından vaginanın en önemli özelliği zararlı bakterilere karşı kendini savunan mekanizmalara sahip olmasıdır. Laktobasil adı verilen bu bakteriler, vaginanın asit ortamında ürerler ve enfeksiyona yol açan bakterilerin çoğalmasına engel olurlar. Ancak bazı durumlarda vaginanın asit ortamında bozulmalar sonucu laktobasiller azalırlar ve sonuç olarak enfeksiyonlar oluşabilir.
Vaginanın asit ortamını bozan durumlar;

Vaginaya uygun olmayan kimyasal maddelerin girmesi (alkali özelliği olan sabunlar, sıvı temizleyiciler, duş jelleri gibi) östrojen üretiminin azalması güçlü antiseptik maddelerin uzun süreli kullanımı kadın genital organların anatomik yapısı da bakteri vb zararlı maddelerin vagina içine girmesine engel olmaktadır.

Çünkü vaginanın diş kısmındaki kapak, üretradan mesaneye geçişi önlemektedir. Kadınlardaki dış genital bölgedeki bakterilerin ve mantarların yol açtığı enfeksiyonlar sık görülmektedir. Özellikle genital bölge temizliğine dikkat edilmeyen durumlarda bu durum tekrarlayıcı olabilmektedir.

Dış genital bölge hijyen ve bakımı ile ilgili alabileceğimiz önlemler

Genital bölge temizliği için uygun olan ve vaginanın asit ortamını sağlayan temizleyiciler kullanılarak vücut sabunları ile genital bölge temizliği yapılmamalıdır.
genital bölge hijyen ve bakımıTuvalet sonrası temizlik önden arkaya doğru yapılmalıdır.
Genital cilt bölgesinin kuru tutulması sağlanmalıdır.
Kullanılan tuvalet kâğıdının renksiz ve parfümsüz olmasina dikkat edilmelidir.
Genital cilt bölgesinin gereğinden fazla yıkanması koruyucu bakterilerin azalmasına neden olabilir, bundan kaçınmak gereklidir.
Umumi tuvaletler kullanılmak zorunda ise tek kullanımlık klozet kağıtları kullanımalıdır.
Tuvaletlerdeki kirli suyun genital bölgeye sıçraması tehlikelidir.  Bu nedenle dezenfektan maddeler içeren klozet tabletlerinden kullanılmalıdır.

 

Çamaşırlar sık sık değiştirilmeli ve yıkama sonrası ütülenmelidir.

İç çamaşırlarının pamuklu olmasina dikkat edilmelidir.
Dis genital bölgenin epilasyonu amacıyla kullanılan ağda, jilet gibi malzemelerin temiz olmasina dikkat edilmelidir. Kullanılan malzemelerde temizliğe dikkat edilmediği durumlarda bakteriyel enfeksiyonlar oluşabilir.
Bazı kişilerde cilt yapısından kaynaklanan tahrişe bağlı egzamalar, kıl batması sonucu oluşan kabarıklıklar oluşabilir. Tekrarlayan kıl batmaları sonrasında renk değişikliklerine neden olabilir ve bu lekeler kalici olabilir. Böyle durumlarda epilasyon için genital bölge için tasarlanmış epilatörler kullanılmalı ya da lazer epilasyon tercih edilmelidir.
Epilasyon sonrası tahrişler en sık ağda kullanımından sonra oluşmaktır. Alerjik cilt yapısına sahip olan kişiler bu tarz epilasyonu tercih etmemelidirler.

Popüler olan Karın Yağlarını Eriten İçecek adlı yazımızda hepimizin büyük sorunu olan karın yağları için basit ama etkili bir Karın yağlarını eriten içecek (karışım) tarifi veriyoruz.

Yazı Puanı
Yazıya puan verin
[Toplam: 2 Ortalama: 5]

Paylaş.

Yazar hakkında

Ege Sevdalısı Bakım ve estetik meraklısı

2 yorum

  1. ŞevkiyeDeniz on

    tebrikler gerçekten bilgilendici bir yazı olmuş mutlaka her bayanın dikkat etmesi gerekn olmazsa olmaz kurallar sağlığımız için çok önemli riskli bir bölge

  2. bir okadar önemli ve hassas bir konu bildiğim bilgileri tazeledim ama bilmeyen bir sürü genç kızımız var mutlaka okusunlar çok önemli

Cevap Yaz