Havuç Yağının Faydaları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Havuç yağı içeriğindeki Beta- karoten, oleik asit ve vitaminler sayesinde güçlü antioksidan etkiye sahiptir. Aynı zamanda erken yaşlanmayı engeller.

Havuç 600 yıl önce Asya’dan Avrupa’ya getirilmiştir. Yüzyıllardır mutfağımızda severek kullandığımız vazgeçilmez bir sebzedir. Salatalarda, yemeklerde kullanımı, suyunun sıkılarak içilmesi dışında tıbbi olarak ve cilt sağlığında kullanımı mevcuttur.

havuç yağının faydaları

Havuç Yağının Faydaları

Havuç, yüksek oranda B-karoten içermektedir. B-karoten vücutta A vitaminine dönüşmektedir. Havuç küçüklüğümüzde sık sık büyüklerimiz tarafından anlatıldığı gibi düzenli kullanımda görme fonksiyonlarını güçlendirir, cilt sağlığında ve güzelliğinde etkilidir.

İçerdiği antioksidanlar nedeni ile kanserden koruyucu etkileri bilinmektedir. Sindirimi ve hazmı kolaylaştırıcı etkileri mevcuttur. Karaciğer ve böbrek sağlığında etkilidir.

Havuç yağı içeriğindeki Beta- karoten, oleik asit ve vitaminler sayesinde güçlü antioksidan etkiye sahiptir. Erken yaşlanmaya neden olan serbest radikal oluşumunu engeller,


Kas ağrılarını hafifletmek için masaj yağı ve banyo yağı olarak kullanılır.
İdrar söktürme özelliği vardır.
Gaz giderici özelliği sayesinde bağırsaklarınızı rahatlatır. Aynı zamanda hazım ve şişkinlik sorunu yaşayanlar içinde çok faydalıdır.
Kadınlarda adet zamanlarında beliren yüksek adet ağrılarını (menstürasyon ağrıları) dindirir veya hafifletir.
İştahınızın açılmasını sağlar.
Karaciğer ve safra kesesini koruma özelliği vardır. Özellikle hepatit ve kolit rahatsızlıklarında yararları tespit edilmiştir.
Doğum sonrasında anne sütünü artmasını sağlar.
Rahatsız edici derecede hıçkırık tuttuğu zamanlarda kullanabilirsiniz.
Bir çok enfeksiyonlara karşı vücudumuzda koruma sağlar.

Havuç Yağının Cilde Faydaları:

Sık sık kaşıntı oluşan ciltlerde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Egzamalı ciltlerde ve sedef hastalığı için tercih edilen bir yağdır. Cilt yenileyici özelliği vardır.
Cildin elastikiyetini korur. Kuru ve çatlamış cilt bölgelerini iyileştirir. Cildi canlandırıcı etkiye sahiptir. Cildin bronz renginin daha uzun süre kullanılır.

Antioksidan Özelliğe Sahiptir

Güçlü bir antioksidan olan B-karoten içermektedir. Hücre yenilenmesini sağlayarak yumuşak, pürüzsüz ve genc görünüme yardimci olur.

Kullanılması Tavsiye Edilmeyen Durumlar;

Hamile ve bebeklerde kullanımı tavsiye edilmez.

Yazı Puanı
Yazıya puan verin
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Paylaş.

Yazar hakkında

Ege Sevdalısı Bakım ve estetik meraklısı

1 Yorum

Cevap Yaz