Her Derde Deva Lavantanın Faydaları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Antik çağlardan günümüze kadar kozmetik ve tıbbi bir çok alanda kullanılan, her derde deva lavantanın faydaları saymakla bitmiyor.

Her derde deva lavantayı tanıyalım

Bir metre uzunluğuna kadar büyüyebilen, yaprakları mızrak şeklinde olan lavanta, o güzel kokusu tüm bitkide olmasına rağmen uçucu yağı su buharı distilasyonuyla elde edilir. Antik Romalılar başak lavantayı (spike lavanta, lavandula latafolia) banyo suyuna koku vermesi için kullanmışken, gerçek lavanta (lavandula angustifolia) tıbbi açıdan en önemli bitkiydi.

Lavantanın keşfi

Aslında lavanta Latince “lavare” olan “yıkamak”tan türetilmiştir. Lavanta Antik çağlardan beri taze, yumuşak kokusu ile ödüllendirilmiş en iyi bilinen “nose herb” “burun otu” (koklamak için uygun) dur. Lavantayı koklamak Dioscorides tarafından huzursuzluk, kaygı giderici olduğu için tavsiye edilmiştir. Dioscarides IX yy’da yasamış Roma ordusunda görev yapmiş bir hekimdir. De Materia Medica’yı yazmıştır. Antik çağın en önemli farmosötik kitabıdır. Kitabında 600 bitki, 90 mineral, 35 hayvansal drog vardır.

Bu droglardan 149 tanesi kendisinden 600 yil önce yaşam Hippocrates tarafından biliniyordu günümüzde de 900 tanesi hala kullanılmaktadır. Bunlardan biri de lavantadır. Dioscarides değişik topraklarda ve iklimlerde yetişen bitki türlerinin değişik tedavi edici özellikler kazanabileceğini açıklamıştır. 17. yy’a kadar temel başvuru kitabı olmuştur De Materia Medica. 20. yy’in başlarında Fransız kimyager Dr. Rene-Maurice Gattefosse ailesine ait bir kozmetik laboratuvarında çalışırken eli yanar, içinde Lavanta uçucu yağ bulunan kaba elini can havliyle sokar ve acısının dindiğini hisseder.

Lavanta Kullanım alanları

Bundan sonrada Lavantanin erdemlerini keşfetmeye başlar. Günümüzde kullanilan “Aromatherapy” kelimesini ilk o söylediği için Aromaterapinin (kokularla terapi) babası denir kendisine Lavanta çok yönlü, destekleyici çok iyi bilinir uçucu yağdır. Ünlü bir Aroma terapist; “Her şeye iyi geldiğini söyleyemem ama neredeyse her. Analjezik etki (hem koklayarak, hem tropikal uygulamada etkilidir) e devadır demiştir” .Antifungaldir.

Her derde deva lavantanın faydaları

Her derde deva lavantanın faydaları ;

Yağ Lavantanın sağlımıza , özellikle çay ağacı (Tea tree) ile yardimci olabileceğinin küçük bir listesi kullanıldığında:
mantar ve mantarlardan
Sinir sistemi yatıştırıcısı ve derin gelişen dermofitlerde etkili olabilir.
Rahatlama sağlayabileceğinden uykuya .
Antibakteriyeldir.
Metisiline dirençli geçişi kolaylaştırabilir


Günlük cilt bakımında yardimcidir. (Staphylococcus aureus, vankomisine dirençli Enteracoccus faecalise e karsi %1’den Cilt tahrişi, iltihaplanmalarda düşük konsantrasyonda invitro etkinliği uygulanabilir.
Vücutta nitrik oksit ağrıya, olduğu gösterirmiştir. (Nelson, 1997) şişliğe sebep olur. Lavantada bulunan linanol, nitrik oksitin salgılanmasını azaltarak (Lavandula Angustufolia) Deodorant olarak hoş olmayan kokula dokulara yayılmasını engelleyebilir.
Esolunum estim giderir (Yüksek oranda buharlaşması Alerjilerde kullanilabilir. inhaler sebebiyle) immuno stimulandır.
(Antienflamatuar (koklama) ile hava yayıcılarda karışımlara Antimikrobiyal stres önleyici etki birleştiği koyarak (Diffuzer), banyo tuzlarında, için bu etki oluşur) kremlerinde kullanılır.
Sakinleştirir, yatıştırır.
Bas ağrısı, kas gerginliği, strese karşı Sinüs tıkanıklarında etkisi Peppermint (Tıbbi Nane) ile birlikte kombine olabilmektedir.
Enfeksiyonlar temizlemeye yardımcı kullanilabilir. Seyahatlerde yanımızda bulunması faydalı olabilir.
Yanıklarda yatıştırıcı, iz giderici olarak gereken uçucu yağlardandır Dioscorides’in dediği gibi aynı cins kullanilabilir,
Morluklarda, böcek- arı sokmalarında, yetiştirildikleri yerlere göre farklı iklim ve toprağa göre özellikte olmakla beraber, güneş, böcek ısırıklarında, etkilidir.
Ayrıca lavantanın faydaları arasında duygusal dengenin sağlanmasıda bulunmaktadır.

Bir önceki  Güneşten Korunma Yolları adlı yazımızda
Nasıl güneşlenmeliyiz, güneşlenirken nelere dikkat etmeliyiz. Yazın sahillere inmeden önce dikkat etmemiz gereken bir kaç noktayı bir araya toplamaya çalıştık,

Yazı Puanı
Yazıya puan verin
[Toplam: 3 Ortalama: 5]

Paylaş.

Yazar hakkında

Ege Sevdalısı Bakım ve estetik meraklısı

1 Yorum

Cevap Yaz