Probiyotik Nedir ?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Probiyotik Nedir ? Bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin düzenli yaşamasını sağlayan, çözünemeyen liflerden oluşan besin maddeleridir.

Probiyotikler

Ekosistemde çok sayıda ve çok çeşitte mikro organizmalar probiyotiklerin oluşturduğu ortamlarda yaşıyorlar ve bunlar birbirleriyle konuşarak, etkileşerek bağışıklık sistemi dahil tüm canlılık faaliyetlerini yönetiyorlar. Bu böyle bir sistem olarak devam ediyor ve sağlığımızda her şey yolunda gidiyor. Ancak biz bu arkadaşları beslenme şeklimiz , ilaçlar, stres ve yaşam tarzı ile üzebiliyoruz.

Probiyotikler Nasıl Zarar Görürler?

1. Antibiyotik kullanımı
2. Fazla ağrı kesici kullanım
3. Protein pompası inhibitörü (mide asidini önleyici) ilaçların kullanımı
4. Hazır gıdalar, işlenmiş gıdalar ve bunlara katılan katki maddeleri
5. Fazla karbonhidrat tüketimi
6. GDO lu gıdalar
7. Aşırı stres Bütün bunlar ekosistemi çeşitli oranlarda olumsuz yönde etkiliyor.

Bazen bu olumsuz etkiler (antibiyotik kullanım) ömür boyu düzelmeyebiliyor. Ekosistem bakterilerinin ağırlık olarak 5 kg olduğu söyleniyor, iki yıl önce 2,5 kg olarak konuşmaya başlamaştık. Bu konuda çalışmalar arttıkça bilgilerde de değişiklikler olmaya başladı.

Antibiyotik kullanımının Probiyotiklere Zararları

Bu kadar yogun bakteri özellikle bağırsaklara yerleşir de boş durur mu? Birbirleriyle hem konuşuyorlar hem de vücuda faydalı çeşitli metabolikler yapıyorlar. Yani biz özellikle antibiyotiklerle bunlara da zarar verdiğimizde hem faydalı olanlar oluyor hem de onun yaptığı ürünleri kaybediyoruz. Bazen bu bakteri çeşitliliğinin tekrar eskisi (antibiyotik kullanmadan önceki) gibi yapmak imkansız olabiliyor.

Sağlıklı insanın gastrointesinal (mide-bağırsak) sistemin lümeninde (bağırsağın iç yüzeyinde) bulunan mikroorganizmalar, besinler ve mukoza arasındaki etkileşim immünite (bağışıklık) ve gastrointestinal sistemin gelişimini destekler. Sistemin bozulması kronik enflamasyon (uzun süreli düşük doz iltihaplanma ki zamanla birçok hastalığa neden olmaya başlar), otoimmun hastalıklar Ochron, ülseratif kolit, sedef, romatoit artrit vb.) ve alerjik reaksiyonlara neden olur.

Probiyotiklerin Faydaları;

1. Bağırsak iç yüzeyini kaplayan mukoza, probiyotiklerin salgıladığı mukus sayesinde bariyeri güçlenir böylece zararlı mikro organizmaların içeriye girmesine engel oluştururlar.

2. Probiyotikler bağırsak duvarına iyice tutunarak patojenlerin (hastalık yapanların) yerleşmesini ve çoğalmasını engellerler.

3. Probiyotikler salgıları ile bağırsak PH’sini etkileyerek patojenlerin yasamasını engellerler.

4. Karında şişlik ve Kabızlık gibi bir çok rahatsızlık probiyotik eksikliğinden kaynaklanmaktadır.  Doğal yollardan çözülemez gerekli görülürse  Probiyotik kapsül veya Probiyotik yoğurt takviyesi ile tedavi edilebilir.

5. Probiyotiklerin aynı zamanda sindirimi düzenlemek, kolon kanseri riskini ve kolesterolü azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi bir çok faydalı etkileride vardır.

probiyotik Nedir

Probiyotik Olarak Sayacağımız Yiyecekler ;

Yoğurt; Ama katki maddeleri konmamış yoğurtlar. Evde yapılan veya organik yoğurtlar. Sevgili hanımlar mutlaka kendi yoğurdunuzu evde yapma çalışın bir çok bağırsak sorunlarından kurtulacak çocuklarınız ve kendiniz için büyük bir iyilik yapmış olacaksınız.

Boza; eski tip bozalar yani ekşimsi olanlar. Oysa yeni boza galiba başka yöntemle yapılıyor, çok tatlılar fakat lezzet ve faydaları yok.

Ev yapımı sirkeler, Ev yapımı turşular. Neden ev yapımı? Çünkü koruyucular, renklendiriciler ve tatlandırıcılar yok, bekleterek fermente olmuşlar. lsıtılarak yapılan turşular probiyotik değildir.

Şalgam suyu da fermente bir içecektir. Ancak cam şişede olmalıdır.

Bitter Çikolata, Bezelye, Kefir, Peyniride probiyotik olarak zengin besinler arasında sayabiliriz.

Yazı Puanı
Yazıya puan verin
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Paylaş.

Yazar hakkında

Ege Sevdalısı Bakım ve estetik meraklısı

3 yorum

  1. Kefir efsane tavsiye ederim evde kendiniz çok kolay üretebilirsiniz
    kazbılık şişkinlik derdinizi kesinlikle çözer

Cevap Yaz