Herpes Simpleks, Uçuk Nedir, Uçuk Nasıl Geçer ?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Herpes simplex ya da uçuk virüsü olarak isimlendirilen virüs, cilt ve mukozalarda görülen, içi su dolu keseciklerle kendini belli eden bir hastalıktır.

Uçuk Nedir ?

Ani korkma ve stres anından sonra tepkisel olarak genellikle dudaklar ve çevresinde oluşan, yaralara uçuk denir.

Herpes nedir ?

En sık görülen, uçuğa neden olan enfeksiyon etmenleridir. HSV 1 herpes virüsü genellikle dudaklarda, Genital uçuk HSV 2 ise genellikle genital bölgede enfeksiyon oluşturur ancak her iki tip her bölgede görülebilir. Bir kez bulaştımı vücutta sürekli kalır tedavi edilse bile uyku halinde bekler.

Nerelerde görülür ?

HSV 1 uçuk virüsü yüz, burun, ağız içinde ve dudakta uçuk su dolu kabarcıklarla kendini belli eder. Hastalarda ateş yüksekliği, yanma, batma, sızı, kaşıntı, lenf bezesinde şişlik gibi yakınmalara neden olur.

Kabarcıkların üzerine bakteriler yerleşebilir. Sekonder bakteriyel enfeksiyonlar görülebilir. Kabarcıklar daha sonra açılır, ülserleşmiş bir görüntü oluşur, yaraya döner ,yaralar sonrasında kabuk halini alır. Kabuklar sonrasında düşer ve hafif bir leke bırakarak iyileşir.

En sık görüldüğü zamanlar

Enfeksiyonun ilk görüldüğü yaş grubu çocukluk çağıdır. Vücut virüsle ilk karşılaştıği için ilk geçirilen enfeksiyon ağır olur ve uzun sürede iyileşir. Vücutta antikor bulunmadığından virüse karşı vücut savunmasızdır.

Virüs ilk enfeksiyon sonrası sinirlerde uyur hale geçer. Stres, yorgunluk, adet dönemi, kilo kaybı, güneş ışınlarına maruz kalınması gibi bağışıklık sistemini zayıflatan bir sebep olduğu zaman virüs tekrar aktifleşir, tekrarlayan ataklar gelişir.

uçuk nedir

Genital uçuk HSV 2

HSV 2 en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındadır. Genital herpes çoğunlukla hastalar tarafından tanınmamaktadır. Hastalar genital uçuğu olduğunun farkinda olmadığından bulaştırıcılık çok yüksektir.

Vagina, vulva, penis, anüs, skrotum hastalığın sık görüldüğü bölgelerdir. HSV l’de olduğu gibi ağrılı su toplayan kabarcıklarla kendini belli eder. İdrar yaparken ağrı, sızı dışkılamada zorluğa neden olur. Uçuğun olduğu bölgede lenf bezlerinde büyüme görülür.

Yaralar 7-10 gün içinde iyileşir. Genital herpesi olan kişilerin diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma riski yüksektir. Bu yüzden diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların araştırılması gerekir.

Uçuk neden çıkar ? Nasıl bulaşır ?

Virüs temas ile bulaşır. Öpüşme, cinsel ilişki, virüsü taşıyan kişiyle ortak eşya kullanılması virüsün bulaşması için risk oluşturur. Normal sağlıklı deri virüsün deriden içeri ye girmesini engelleyicidir. Virüs çatlak, çizik, yara gibi deri bütünlüğünün bozulmuş olduğu durumlarda bulaşır.

Alınan virüs sinir hücresinde inaktif olarak bulunur. Bağışıklık sistemini zayıflatan bir durum olduğu zaman virüs tekrar aktif hale gelir. Virüs tanısında öncelikli klinik yakınmalar çok önemlidir.

Hastalar aynı bölgede, tekrarlayıcı karakterde, yanma batma, iğnelenme gibi yakınmalara neden olan, döküntülü kabarcıklar tarif ederler. Bu yüzden hastalardan alınacak anamnez çok değerlidir. Laboratuvar tetkikleri ile tanı doğrulanır.

Dudak uçuğuna ne iyi gelir ?

Herpes virüsüne karşı oluşan antikorla rın kanda tespiti ve yara kültüründe virüs antijenin saptanması tanıyı doğrulayacak laboratuvar testleridir Herpes virüsün kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Tedavinin amacı atakların kısa sürede iyileşmesini sağlamak, atak süresini kısaltmaktır.

Bu şekilde bulaştırıcılıkta azalmış olacaktır. Öncelikli olarak virüsü almamaya dikkat edilmelidir. Yabancılar ile cinsel temastan kaçınmak, şüpheli cinsel ilişkilerde prezervatif kullanmak, aktif virüs taşıyanlarla ortak eşya kullanmamak gerekir.

Uçuk tedavisi, Uçuğa ne iyi gelir ?

Ucuk tedavisi nde kullanilan ilaclar;  Vectavir, Zovirax, Asiklovir, Asiviral gibi etkili uçuk kremi kullanılır.

Uçuğu ne geçirir sorusuna tam olarak bir cevap vermek zor fakat atak sayısı az olduğunda sadece atak süresince ilaç kullanmak yeterli iken, atak sıklığı fazlalaştığı zaman supresyon tedavisi gereklidir.

Dudakta uçuk neden çıkar ? Nasıl Korunuruz ?

Dudak uçukları için güneş ışınları ve soğuk tetikleyici faktör olabilir. Yazın dudaklara güneş koruyucu, kışın dudak nemlendiricileri sürmek önemlidir.

Sık tekrarlayan uçuklar bağışıklık sistemi ile ilişkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için iyi beslenmek, uykuya dikkat etmek, stresten uzak durmak, zorlayici spor yapmamak, bağışıklık düzenleyici destek ürünleri kullanmak önemlidir.

Uçuk nasıl geçer evde tedavi yöntemleri nelerdir ?

Dudak uçuğu tedavisi için en çok bilinen rahat bulabileceğiniz 2 karışım tarifini uygulayabilirsiniz.

Mayıs papatyası Losyonu

Kullanılan malzemeler :
1 tutam mayıs papatyası
1 çay bardağı kaynamış su

Nasıl hazırlanır :
Malzemeleri bir kapta karıştırılarak, demlenmeye bırakılır. Soğumaya başladığında süzülerek hazırlanır.

Kullanımı:
Uçuk olan yere günde 3 veya 4 defa kompres yaparak uygulanır, uygulamaya kesin sonuç alınınana kadar devam edebilirsiniz. Bu işlemle uçuktaki kaşıntıda azalır.

Andızotu kökü Losyonu ile Uçuktan kurtulma yolları

Kullanılan malzemeler :
3 adet andızotu kökü
2 su bardağı su

Nasıl hazırlanır :
Malzemeler bir cezve içerisinde karıştırılır. Taşana kadar kaynatılarak, soğuması için bırakılır. Soğuduktan sonra süzülerek kullanıma hazır hale getirilir.

Kullanımı:
Uçuk üzerine günde 5 veya 6 defa kompres yaparak uygulayınız. Uçuk acı ve kaşıntısını azaltır.

Bir önceki  Kırışıklık Maskesi, Evde Yapabileceğiniz Doğal Maske Tarifleri yazımızı mutlaka okumalısınız.

En Sık Sorulan Sorular

Uçuğu ne kurutur ? Uçuktan nasıl kurtulurum ?

Uçuğu aşırı rahatsızlık vermiyorsa evde doğal karışımlarla tedavi edebilirsiniz. İlerleyen durumlarda ilaç kullanmanız gerekmektedir.

Vazelin uçuğa iyi gelir mi ?

Vazelin uçuğa iyi gelir uçuğun üzeri makyaj malzemesi veya farklı bir ürün yerine ince bir tabaka halinde vazelinle kapatılırsa hem korunur hemde iyileşmesine faydalı olur.

Uçuğa sarımsak sürmek faydalımıdır ?

Sarımsak antibiyotik özelliği sebebiyle uçuğa faydalıdır. Bir diş sarımsağı yarıya keserek uçuğun üzerine koyarak tedavisini hızlandırabilirsiniz.

Uçuğa sirke sürmek faydalımıdır ?

Evet bal ve sirke karışımı eski zamanlardan bilinen bir tedavidir.
1 yemek kaşığı balı biraz sirkeyle karıştırıp kulak çubuğu veya pamuk yardımı ile uçuk üzerine sürerseniz uçuk tedavisinde faydalı olduğunu göreceksiniz.

 

Yazı Puanı
Yazıya puan verin
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Paylaş.

Yazar hakkında

Ege Sevdalısı Bakım ve estetik meraklısı

Cevap Yaz